Soğan ve sarımsağın zararları

Yıllardır hepimiz soğan ve sarımsağın faydalı olduğunu, doğal antibiyotik, soğuk algınlığına iyi gelir diye biliyorduk. Peki zararını biliyor musunuz?

Ayurveda’ya göre gıdalar üç kategoriye ayrılır, sattvik (saflık), rajastik (tutku) ve tamasik (cehalet). Soğan ve sarımsak rajastik ve tamasik kategoridelerdir. İnsan bedeninde tutku ve cehaleti arttırdığı için, çok zararlıdır. Vücutta ve nefeste kötü koku üretir. Soğan agresiflik, anksiyete ve saldırganlığa neden olur. Yani bu besinler fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak çok zararlıdır.

Çoğu felsefi eğilimler ve Yoga’da soğan ve sarımsağın kullanılmaması tavsiye edilir. Bilinç üzerinde olumsuz etki bıraktığı için, dua ve meditasyon yapan insanlar soğan ve sarımsağı kullanmazlar. Tao’istler binlerce yıl önce soğan ve sarımsağın insan sağlığına zararlı olduğunu keşfetmişlerdir.

1980’lerde Dr. Robert (Bob) C.Beck insan beyninin fonksiyonu üzerinde yaptığı çalışmalarında, sarımsağın beyinde çok zararlı bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. O sarımsağın insan için toksik olduğunu keşfetti. Sarımsağın sülfon hidroksil yonların kan-beyin baryerini nüfuz ettiği için, beyin hücreleri için toksiktir.

Orta çağın fars bilim adamı, hekim, filosof İbn-i Sina şöyle demişti: ‘’ Soğan baş ağrısına neden olup, fazla tüketildiğinde uyku getirir. Soğan akla zarar veren maddelerden biridir.’’ Ve pırasa hakkında şöyle demiş: ‘’ Gıdada pırasa kullanımı baş ağrısı ve kötü rüyalara neden olur. Pırasa mesane, böbrek ve gözler için zararlıdır.’’

Soğan ve sarımsak beyin aktivitesini 2-3 kat yavaşlatıyor. Bu besinler insanı agresif ve saldırganlığa teşvik eder. Bu yüzden soğan ve sarımsağı kullanmadan önce bir kere daha düşünün.

Sağlıklı kalma dileğiyle,

Namaste.

Ayurveda hakkında burada bulabilirsiniz:

https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2013/05/15/ayurveda/

https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2014/08/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s