Sukshma Vyayama

Sukshma_Vyayama2

Sanskrit dilinden ‘Sukshma’ ince, yumuşak, ‘Vyayama’ esnemek, geliştirmek anlamına gelir. Yani yumuşak bir şekilde eklemlerimizi esneterek, çalıştırarak güzel sonuçlar alabiliriz.

Sukshma Vyayama fiziksel ve nefes egzersizlerinden oluşan, vücudun tüm eklemlerini çalıştıran, çok güçlü temizleyici bir etki sağlayan, ısınma hareketlerinden oluşan bir sistemdir. Ayrıca, vyayamalar ince enerji bedenleri temizleyerek, kasları ve eklemleri güçlendirir, akciğer verimliliğini arttırır, kan dolaşımını ve sinir sistemini normal hale getiren, dinamik ve statik yoga egzersizleri içerir.

Vyayama uygulamaları Hindistan’da çok  yaygındır. Yoga  faklı okullarının geleneğinde çeşitli ısınma hareketleri sunar. Fakat, Dhirendra Brahmachari geleneğinde Vyayama tam ve bilgilendirici olarak Dünya’da tanınmıştır.

Sukshma Vyayama kompleksini hem tüm vücudu çalıştırarak 1,5 / 2 saat olarak ayrı bir şekilde yapılabilir, hem de asanalardan önce de ısınmak için yapılabilir. Bu şekilde hatha yoga uygulaması daha da verimli hal alır. Yoga terapide de sukshma vyayamaların faydalı elementleri içeriyor.

En önemlisi de bu egzersizlerin benzersiz kılan şey, tüm yaşa hitap etmesidir, çünkü sakatlık oranı sıfır. Kompleksin sadeliğine rağmen, egzersizler çok etkili ve hem sağlıklı, hem hasta insanlar için de çok uygundur. Eğer bir insanın sağlık sorunları nedeniyle asanaları uygulayamıyor ise o zaman sukshma vyayama tüm kompleksini rahatlıkla uygulayabilirler, zamanla da çoğu hastalıklardan tamamen kurtulmak mumkündir. Ayrıca, yeni başlayanlar ve ileri seviyeyede olan öğrencilerinde bu kompleksi uygulayarak yoga efektini arttırabilirler.

Motive olmanız için Sukshma Vyayamaların olumlu etkileri: kaslardan blokları kaldırır ve onları kuvvetlendirir, bağların elastikiyetini geliştirir, vücudun esnekliğini arttırır, koordinasyon ve dengeyi geliştirir, kan dolaşımını ve metabolizmayı arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut uyumlu hale gelir, akciğer kapasitesini arttırır, uygulayıcının dayanıklığını arttırır, ince kanalların (nadi) temizlenmesinde yardımcı olur, enerji merkezlerini (çakralar) etkinleştirir, vücudu asanalara hazırlar.

Sukshma Vyayamaları düzgün ve yumuşak bir şekilde yapılması önerilir, en önemlisi de bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor.

Om!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s