Rusya’nın yogaterapisti SAGİ ERMOLAEVA ile röportaj

(На русском ниже)

IMG_0352

 

AYMAN: Namaste. İstanbul’a hoş geldin Sagi!

SAGİ: Hoş bulduk! Namaste :))

 

AYMAN: Klasik soru:))

Yoga hayatında ne zaman ortaya çıktı? Ne kadar zamandır yoga’yı uyguluyorsun?

SAGİ: Yogayı daha küçük yaşlarımda duymuştum, kitaplar satan mağazalarda büyük Sovyet ansiklopedisi ve Rus klasikleri arasında Kutsal Hint kitapları, Tibet’in ölüm kitabı ve Kastenada vardı. Daha ileriki zamanda dövüş sanatlarıyla ilgileniyordum. Hatha yoga ise 2003 yıllarında hayatıma girdi.

 

AYMAN: Bügünlerde yoga senin için nedir?

SAGİ: Bügünlerde yoga  benim yaşam tarzımdır, öğrenmek ve gelişmektir.

 

AYMAN: Hangi yoga tarzlarından ders veriyorsun ve kendin uyguluyorsun? En yakın tarz hangisi?

SAGİ: Eğer Hatha yoga hakkında söylüyorsak, şu anda belli bir yoga okulu doğrultusunda bir uygulama yapmıyorum. Daha doğrusu bu sentezin bir türü, Sri.T. Krishnamacharya çizgisinin takibi: Sri Pattabhi Jois, Sri BKS Iyengar, Deshikachar ve sonraki öğrencileri.

 

AYMAN: Senin için yoganın iç yönü önemlimidir ve neden?

SAGİ: Evet tabii ki de önemli. Asanaları yoganın konteksinden çıkartılıp alınamaz, çünkü diğer türlü anlamını yitirir. Yoga’yı artık dinden ayırt etselerde, o öncelikle manevi bir uygulamadır.

 

AYMAN: Yogaterapi nasıl ortaya çıktı? Klasik yogadan farkı nedir?

SAGİ: Yogaterapi hatha yoganın zihin ve beden üzerindeki çalışmalarının hoş bir yan etkisidir. Beden restore edilir, sağlığın iç rezervleri hareketlenir, bilinçsel yetenekler artar v.s. Ve genellikle klasik yoga olarak kastediliyor ise (Patanjali tarafından), bu manevi kurtuluş yoluna giden bilinç ile çalışmadır. Bu durumda, yogaterapi, vücut ve zihin için bir şifa disiplini olarak uygulanan, yoganın yüksek eteklerinde mütevazi bir yer alır. Yani, modern toplumda artan stres ve uyumsuzluğu yaşayan insanlar  özellikle terapi uygulamalarından başlamalıdır.

Ayrıca, yogaterapi zamanla beraber ayak basarak, aktiv olarak gelişmeye devam ediyor. Hatha yoga doğrultusunda kalarak, tarihsel deneyimler hariç, yogaterapi modern tıbbın bilimsel yöntemleri, rehabilitasyon, fizik tedavi ve bilgi entegre ederek onu aktüel ve etkili tutuyor.

 

AYMAN: Herhangi bir hastalıktan yogaterapi ile tamamen kurtulmak mümkünmüdür?

SAGİ: Bu hastalığa göre bağlıdır, tabii ki de mümkündür.

Yogaterapi bir çok koşullarda kendini iyi gösterir ve hatta bir “seçim yöntemi” olarak hizmet vermektedir. Tam bir iyileşme için söz verilmez, ancak, uzun vadeli istikrarlı remisyon durumu oldukça sık görülür. Bu kas-iskelet sorunarı, solunum, kardiyovasküler ve üreme sistemlerinin hastalıkları.

 

AYMAN: Hangi patolojler çok? Tüm durumlarla çalışıyormusun, yoksa belirli bir tanılarla mı çalışıyorsun?

SAGİ: Benim kişisel deneyimlerimde osteokondrozis ve onun komplikasyon türevleri tarihsel olarak liderlik gösteriyor, ayrıca, çeşitli eklem hastalıkları ve üreme sistemi. Ve böylece, tüm hastalarla çalışıyorum.  Öğretmenlerime eğiliyorum!

 

AYMAN: Peki, beslenme konusu, hangi rejimi uyguluyorsun?

SAGİ: Beslenme konusunda benim belirli bir rejimim yok. Tabii ki de ben vejeteryenim, başka da özellik yok.

 

AYMAN: Hangi besinler günlük yemeklerimizde yer almalıdır?

SAGİ:  Mevsim sebze ve meyveleri, onlarda bol Prana var. Özellikle bu yabani otlarda hissediliyor. Yogaterapi sınıflarına  gidenlere ise, ayrıca, kolajen sentezi için C vitamini içeren besinleri tavsiye ediyorum. Ve, doku rejenerasyonu için sіlіcіum (Si) içeren besinler tüketmek yararlı olur. Hatta kraliyet zamanlarında Rus askerleri daha da hızlı iyileşip, yaralarının çabuk kaynaşması için arpayı bol bol tüketiyorlardı.

 

AYMAN: Yoga yolunda olan yoga takipçilerine ne dilemek istersin?

SAGİ: Ben kısa olucam, mat dışında uygulamaya devam edin. Kendinize ve başkalarına karşı iyimser ve nazik olun. Geniş düşünün. Om.

 

AYMAN: Bu güzel sohbet için çok teşekkür ediyorum. İstanbul’da seni sık, sık görmek isteriz :))

SAGİ: Tabii ki de neden olmasın. Ben teşekkür ediyorum :))


 

(Rusça)

Айман: Классический вопрос:))
Как йога появилась в твоей жизни? Давно ты занимаешься?
 Саги: О Йоге была наслышана ещё с детства, в книжном стеллаже наряду с большой советской энциклопедией и русскими классиками, у нас органично присутствовали индийские священные писания, тибетская книга мёртвых и Кастанеда. В юношестве увлекалась восточными боевыми искусствами. А хатха-йога появилась в моей жизни значительно позже, в 2003 году.
Айман: Что значит для тебя йога на сегодняшний день?
Саги: На сегодняшний день, йога это мой способ жить, учиться и развиваться.

 

Айман: Какие виды йоги ты практикуешь, преподаёшь, какой стиль йоги наиболее близок тебе?
Саги: Если говорить о хатха-йоге, так уж сложилось что в данный момент я не практикую в русле отдельно взятой школы. Скорее это некий синтез, в котором прослеживается линия Шри Т. Кришнамачарьи: Шри Патхабхи Джойс, Шри Б.К.С. Айенгар, Т.К.В. Дешикачар и поздние ученики.
Айман: Важен ли для тебя внутренний аспект йоги и почему?
Саги: Да, конечно же важен. Невозможно вырвать асаны из контектста йоги, иначе потеряется весь смысл. Йога, хоть её сейчас и принято отделять от религии, это, в первую очередь, духовная практика.
Айман: Как появилась йогатерапия? Чем она отличается от классической йоги?

Саги: Йогатерапия — приятный побочный эффект от работы над умом и телом в хатха-йоге. Организм восстанавливается, мобилизуются внутренние резервы здоровья, повышаются когнитивные способности и т.д.  А то, что обычно глобально подразумевается под классической йогой (по Патанджали), это работа с сознанием, ведущая к духовному освобождению. Йогатерапия, в данном случае, как прикладная исцеляющая дисциплина для тела и ума, занимает своё скромное место на подступах к высоким состояниям Йоги. Но в современном социуме, людям, живущим в состоянии повышенного напряжения и дезадаптации, многим следует начинать именно с терапевтических практик.

Кроме того, хочется отметить, что йогатерпия продолжает активно развиваться и идёт в ногу со временем. Оставаясь в русле хатха-йоги, кроме исторического опыта, йогатерапия интегрирует в себя знания и научные методы современной медицины, реабилитологии и лечебной физкультуры, что сохраняет её актуальной и эффективной.

 

 

Айман: Можно ли йогатерапией избавиться полностью от какого либо заболевания?

Саги: Смотря от какого, конечно 🙂 Есть ряд состояний, при которых йогатерапия проявляет себя хорошо и даже служит «методом выбора». Нельзя обещать полное выздоровление, но состояние длительной стойкой ремиссии наблюдается довольно часто. Это проблемы опроно-двигательного аппарата, заболевания респираторной, сердечно-сосудистой и репродуктивной систем.

 

Айман: Какой патологии больше, берёшься ты за все случаи или работаешь только с определенными диагнозами?

Саги: В моём личном опыте абсолютное лидерство исторически сохраняется за остеохондрозом и его вариантами осложнения, а также заболевания различных суставов, репродуктивная и мочевыделительная система. А так, работаю со всем, с чем обращаются. Поклон моим учителям.
Айман: А как насчет питания? Какого режима ты придерживаешься?

Саги: В питании у меня нет никакого определённого режима. Естественно, я вегетарианка, в остальном без особенностей.

 

Айман: Какие продукты нужно включать в ежедневный рацион?

Саги: Сезонные и свежие овощи фрукты. В них больше Праны. Особенно это ощущается у дикорастущих трав. А тем, кто посещает классы йогатерапии, дополнительно рекомендую продукты, содержащие витамин С — для синтеза коллагена, а также продукты, содержащие кремний — для регнерации тканей. Недаром, ещё с времён царской армии, русские солдаты едят перловку, это  чтобы всё быстрее заживало и срасталось.
Айман: Чтобы ты пожелали своим единомышленникам, которые находятся на пути йоги?
Саги: Буду краткой, продолжайте практику за пределами коврика, будьте добры к себе и окружающим. Мыслите шире. Ом.
12998534_1335738776453195_6358105904645164053_n

slider1

DSC_8403

DSC_9863

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s