YOGA TERAPİ

Yoga terapi nedir?

Yoga terapi veya ‘Yoga Chikitsa’ fiziksel ve ince bedenleri uyumlu hale getirmek için bir yoldur. Bir hastanın iyileşmesi yoga terapistin seçilen yoga egzersizlerinin düzenli olarak uygulamasıyla gerçekleşir.

Yoga’yı yoga terapi yapan temel birkaç formülle ifade edebiliriz.

Birincisi, ‘Emniyet’, ‘zarar vermemek’! Ne yazık ki, çoğu kişi yoga pratiğine başlayınca, durumunun  iyileşmesi yerine, tam tersine eklem sorunları veya başka sağlık sorunları yaşayabilir (boyun, diz, bel sorunları başta görünen)

Örneğin: arka omurlar arası bel fıtığı sorunu olan bir kişi, grup yoga dersine gelip, ayakta öne eğilme veya oturarak öne eğilme duruşunu (uttanasana, paschimottanasana) yapar ise, o zaman yüksek olasılıkla fıtığın daha fazla çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle, düz ayaklara öne eğilme duruşlarını komple kaldırmakta fayda var, boyun fıtıklarında ise jalandhara bandha ve diğer tehlikeli asanaları pratikten kaldırmak gerekir. Yani kişiye göre potansiyel tehlikeli asanaları yoga uygulamasında yapmamak gerekiyor.

İkincisi ‘Etki’, yogaterapi uygulamanın en kısa zamanda olumlu etki göstermesi şarttır. Örneğin, karın manipülasyonları (uddiyana bandha, nauli) olan güçlü vakum teknikleri venöz kanın çıkışını arttırarak varis hastalıkları için yararlı olur. Yani, hastanın durumunda yogaterapi uygulaması direk terapötik etki sağlaması lazım.

Üçüncü ise ‘Erişebilirlik’, çoğu kişinin yoga pratiğine yoga terapi ile başlanmalıdır. Yoga terapi uygulaması basit ve kolay bir şekilde tekrarlanabilir olmalıdır. Ayrıca, güvenli, etkili ve uygun olmalıdır.

Bu şekilde yogaterapi üç ana formülden oluşmaktadır: ‘Emniyet’, ‘Etki’ ve ‘Erişebilirlik’. Ben buna kendim ‘Üç E’ diyorum))

 

Yoga terapi özellikleri:

Yoga terapinin başka hatha yoga tarzlarından farkı onun dikkatliliği, omurga ve eklemlere daha da dikkatli bakımıdır. Derslerin asıl görevi bedeni hizalamak, omurgayı uzatmak, dengeyi tutmak ve gevşeme yeteneğini geliştirerek dengeyi sağlamaktır, ayrıca, yogaterapi basit egzersizlerden oluşuyor.

Tam eğitim süreci pranayama ve meditasyon içerir. Derin, tam yogik nefes sağlıklı bir değişim sağlar.

 

Etkisi:

Yoga terapi’de önemli yönlerinden biri süreç içerisinde meydana gelen bedenin farkındalığını geliştirmektir. Bu, sorunların nedenini tespit etmek ve tamamen ortadan kaldırmak için izin verir.

Yoga terapi özellikle yogaya yeni başlayanlar için, yaşlılar ve sağlık sorunları için uygundur.

 

Sağlıkla kalın!

OM

jogaterapia-atmcenterhu

1 thought on “YOGA TERAPİ

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s