PRADOSH – VEDİK SHİVA ORUCU

Pradosh kapıları – Shiva’ya ibadet günleri.

Özel bir gün ‘Pradoş’ veya ‘Pradoş kapıları’ olarak bilinen Shiva Tanrıya adanmış bir oruçtur. Shiva orucu Shivaizm tarafları tarafından tutuluyor. Ayda iki kez 13. Ay gününde . Pradosham – kişinin kötü karmadan kurtulması için verilen bir fırsattır. Oruç ve matralarla Shiva’ya samimi çağrısı, onu günahlardan serbest bırakır. Buradan da orucun adı – ‘Pra’– kurtuluş, ‘Dosha’ – karmik etkilerin olumsuzlukları, kusuru, samskaralar.

Bu yaşamımıza getirdiğimiz, hedeflerimize ulaşmamıza engel olan, hayatı zindan eden alışkanlıklar ve reflekslerdir. Örneğin, açgözlülük, kızgınlık, küskünlük, düşünmeden konuşmamız, suçluluk ve sürekli pişman olmak gibi. Dosha – biz değişmek istediğimize rağmen, tekrar, tekrar yaptığımız davranışların, hareketlerin, eylemlerin yanlış şablonudur. Buraya tekrarlanan hayati hatalar ve şansızlıklar da giriyor. Pradoş orucu olumsuz dosha’ları hafifletmek için ve onun oluşum nedeninin farkına varmak için yardımcı olur. Bu ay gününde Shiva Dünya’yı ve insanları negatif karmadan temizler. Shiva Purana’da Pradoş orucunu tutan kişi Shiva’ya hitap etmeye veya Shiva tapınaklarını ziyaret etmeyi önerir.

Veda’larda Shiva’nın yok ediliş prensibini temsil ettiğini yazıyor, Durga Tanrısı ise onun yardımcı enerjisidir. Shiva ‘hayırlı’, ‘merhametli’ anlamına gelir. Shiva’yı ayrıca, Ashutosha olarak denir, anlamı kolayca memnun olan. O, ona ibadet eden herkese nimet verir. Shiva, Mahadev, İshvara, Hara, Rudra – hepsi İlahi merhamet ve şevkat isimleridir.

Bu orucu tutan Yogiler yaptığı davranış ve hareketlerin affına ve günahları bağışlanacaktır. Moksha’ya (kurtuluş, aydınlanma) ulaşılabilir. Ayrıca, bazı kutsal yazılarda Shiva’nın Dünya’yı negatif karmadan temizlediği söylüyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi, ‘Pradosh’ doshalardan kurtulma anlamına gelir ( geçmişte günah eylemlerinin sonucu, problem, kusur = dosha). En önemli Pradoş orucu Shivaratri gecesinde tutulan Mahapradosh (şubat-mart), ayrıca, Shani Pradoş, Soma Pradoş ve Bhumi Pradoş’tır. Bu günlerdeki tutulan oruçlar ciddi dönüşümlere yol açıcaktır.

Shani Pradoş

Şani Pradoş – cumartesi günü Pradoşudur, bu güne Shani (Satürn) hükümdardır. Satürn en güçlü gezegendir, bir kişinin hayatını belirleyen gezegen. Ve aynı zamanda, Shani kendi merhametiyle günahlardan kurtuluş veren, Shiva Tanrı’nın bir tezahürüdür.

Soma Pradoş

Shiva’nın isimlerinden biri Someshvara (saçına Ay’ı (Soma) yerleştiren). Ay ise Pazartesi günün yöneticisidir. Bu yüzden pazartesi gününe denk gelen Pradosh Shiva ritüelleri için en olumlu olarak kabul edilir. Ayrıca, Pazartesi günü tutulan oruç astroloji burcunda Ay’ın olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olur (Chandra doshayı siler).

Nasıl oruç tutulur?

Bu gün komple yemekten ve sudan vazgeçilir, yada sadece su ve taze sıkılmış meyve suları içilebilir. Eğer herhangi bir sebepten dolayı yemekten vazgeçilemiyor ise, o zaman meyve ve sebze kullanımında olanak sağlanmıştır.

Genellikle Krishna takipçileri ‘Ekadaşi’ orucunu tutarlar, Shiva takipçileri ise ‘Pradoş’ orucunu tutarlar. Bu yüzden asla çelişkiler olmamalıdır, çünkü hepsi TEKTİR!

 

2018 Pradoş orucu için tariher:

Ocak 2018:
14 Ocak Pazar,
29 Ocak Pazartesi (Soma Pradosh).

Şubat 2018:
12 Şubat Pazartesi (Soma Pradosh)
27 Şubat Salı (Bhoma Pradosh).

Mart 2018:
14 Mart Çarşamba,
29 Mart Perşembe.

Nisan 2018:
13 Nisan Cuma,
27 Nisan Cuma.

Mayıs 2018:
12 Mayıs Cumartesi (Shani Pradosh),
26 Mayıs Cumartesi (Shani Pradosh)

Haziran 2018:
11 Haziran Pazartesi (Soma Pradosh)
25 Haziran Pazartesi (Soma Pradosh).

Temmuz 2018:
10 Temmuz Salı (Bhoma Pradosh)
24 Temmuz Salı (Bhoma Pradosh).

Ağustos 2018:
9 Ağustos Perşembe günü,
23 Ağustos Perşembe.

Eylül 2018:
7 Eylül Cuma,
22 Eylül Cumartesi (Shani Pradosh).

Ekim 2018:
6 Ekim Cumartesi (Shani Pradosh),
22 Ekim Pazartesi (Soma Pradosh).

Kasım 2018:
5 Kasım Pazartesi (Soma Pradosh)
20 Kasım Salı (Bhoma Pradosh).

Aralık 2018:
4 Aralık Salı (Bhoma Pradosh),
20 Aralık Perşembe.

Tüm canlı varlıkları yararına!

OM NAMAH SHİVAYA!

 

Shiva Mantraları:

https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2015/01/03/om-namah-shivaya/

 

Maha Shivaratri gecesi hakkında:

https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2016/02/06/maha-shivaratri/

9af28ee0de

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s