KRİYA YOGA

 

Kriya Sanskrit dilinde ‘hareket’, ‘harekete geçmek’, ‘tepki vermek’ anlamına gelir. Yani kelime anlamı, bilincin içsel hareketini temsil eder. Kriya Yoga, meditasyon yapmanın ve insanda manevi bilincin uyanışının en güçlü yöntemlerinden biridir. Kriya Yoga geleneği binlerce yıldır var. Ölümsüz Himalaya Mahavatar Babaji – aynı geleneğe aittir ve Agastyara ve Boganatar’ın bir öğrencisidir. Onun vücudu MS 2. yüzyıldan beri 16 yaşındaki bir çocuğun görünümünü tutar.

mahavatar-babaji

Kriya Yoga, pranayama tekniklerine ve çakraların açılmasına dayanan yoga’nın bir yönüdür. Kriya Yoga yöntemini takip eden yoginin yavaş yavaş karmadan kurtulduğuna inanılmaktadır. İlk bakışta çok hafif ve basit teknikler, ancak çok derindir.

Kriya Yoga’nın öğretileri Guru Lahiri Mahasaya sayesinde tanındı. Ayrıca, o Mahavatar Babaji’den Kriya yoga geleneğini aldı. Kriya yoga’nın yayılması Paramahamsa Yogananda’nın “Bir Yogi’nin Otobiyografisi” adlı kitabı sayesinde oldu.

Kriya uygulamasında sabit bir duruşa ya da zihnin konsantrasyonuna gerek yoktur. Kişi bir noktaya konsantre olamıyorsa bile ve zihni sürekli bir noktadan diğerine atlarsa bile – fark etmez. Sadece olmasına izin vermelisin. Aslında, Kriya Yoga’da, zihninizi bir noktada konsantre etmeye çalışmamalısınız. Bilincinizi belirli bir sırayla bir noktadan diğerine taşırsınız. Bu, beynin belirli bölgelerinin gelişmesine neden olur, sinir sistemini harekete geçirir ve zihinsel enerjiyi uyandırır. Kriya Yoga yöntemini inançla takip eden yogiler, yavaş yavaş karmadan, ya da sebep ve etki zincirlerinden kurtulur.

Kriya’nın uygulaması, gerçek doğanızı deneyimleyebileceğiniz bir yüksekliğe (dereceye) bilinç geliştirmenize yardımcı olur.

Geleneksel olarak, kriya yoga sadece öğretmenden öğrenciye geçmiştir, ancak şimdi daha yaygın olarak bilinir hale gelmiştir.

Kriya Yoga’nın Etkisi

Kriya Yoga – insan kanının karbondioksitten kurtulduğu ve oksijen ile zenginleştirildiği için basit bir psikofizyolojik yöntemdir. Bu aşırı oksijen miktarının atomları, beyin ve omurga merkezlerini canlandıran hayati bir akıma dönüştürülür. Kriya Yoga’nın hazırlık teknikleri bedeni ve zihni saflaştırır, bedensel ve ruhsal sağlık verir, Kriya’nın İlahi ile birliği için hazırlık yapar.

Kriya Yoga’nın Amacı

Kriya Yoga’nın amacı tüm yaşamınızı sürekli bir sevinç, mutluluk ve bilgelik ifadesine dönüştürmektir.

Tamas’ı sattva’ya dönüştürmek için tasarlanmıştır. Bütün varlığınızı arındırmak ve mükemmelleştirmek içindir.

Kriya yoga’nın aşağıdaki değişikliklere neden olduğunu söyleyebiliriz:

  1. Yavaş yavaş bilinçaltının derinliklerinde gizlenmiş korkuları, fobileri, çatışmalari, yanlış fikirleri, vb yok eder veya azaltır. Kriya Yoga, tüm zihni yüzey katmanlarından çok derinlere kadar uyumlu hale getirir.
  2. Daima gevşemeye, (tembel gevşeme değil, dinamik gevşeme) bir kişinin şu andan çok daha fazla iş yapabilmesine ve daha fazla enerji ve verime neden olur.
  3. Bir kişinin zihnini keşfetmesine, bilmesine ve ötesine geçmesine izin verir.
  4. Meditatif hale gelmesine ve kendiliğinden farkındalığının derinleşleşmesine yardımcı olur. Kriya yoga ile yavaş yavaş oluşan bu değişimler, insan bedeni zihnini mükemmel bir eylem ve bilgelik aygıtına dönüştürür.

Kriya Yoga, dönüşüm yöntemidir. Bu simya yöntemidir. Özgün metali altına dönüştürür – kaba ve kirli bir bireyden, saf, ışıltılı ve doğal haline dönüşür. Kriya yoga pratiği yapan arayıcı, daha ince enerjilerin odaklandığı bir mandala haline gelir. Bütün varlığı bir büyüteç haline gelir. Ve bu mandala, kendi iç dünyasının merkezi çekirdeğine yol açar.

Kriya Yoga zinciri : Mahavatar Babaji – Lahiri Mahasaya – Tinkori Lahiri – Satya Charan Lahiri – Guru Shree Shilendra Sharma (biz altıncıyız)

 

Önerilen kitaplar:

Paramahamsa Yogananda, “Bir Yogi’nin Otobiyografisi”

Sri Yukteshvar Giri “Kutsal Bilim”

Reklamlar

1 thought on “KRİYA YOGA

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s