Shri Shailendra Sharma

3_resize

Kriya Yogi Shailendra  Sharma “Bhagavad Gita”, “Patanjali’nin Yoga sutraları” ve “Shiva sutraların” yorum yazarıdır. Kriya Yoga Babaji’nin öğretileri doğrultusunda beşinci Guru. Onun keşifleri, Zaman ve Mekan’ın bilincini, Samadhi’nin gizemlerini ve karma yasalarının mekaniğini anlama yoludur.
Beyni beta dalgasında olan, beyninde OM sembolü oluşan ve nabzını durdurabilen bir Guru.

Shailendra 10 Temmuz 1957 yılında saygın bir hakim ailesinden, Bhopal şehrinde doğdu. Çocukluktan beri Shailendra okumayı çok severdi ve evde bulabileceği ya da arkadaşlarından ödünç alabildiği herhangi bir kitabı alıp okuyordu.

1978’de Gwalior’daki kolejden mezun oldu ve siyaset biliminde yüksek lisans derecesi aldı. Bundan sonra Shailendra, Hint ordusuna gönüllü olarak girmek için gereken bütün sınavları geçti, ancak, büyük bir sürpriz ile, son anda hizmet etmeyi reddetti. Gerçek şu ki, aynı zamanda beklenmedik bir biçimde ailesinde birkaç kişi öldü. Bu olaylar Shailendra’yı çok etkiledi.

“O zamanda kendime şunu sordum: ölüm nedir, hayat nedir ve bir kişi öldüğünde ne olur? Bu sorular beni çok etkiledi ve bu yüzden askeri kariyer hakkındaki düşüncelerimden vazgeçip, yaşam ve ölüm konusuna konsantre olarak ilgilenmeye başladım. Arayışlarım beni yogaya ve bu süreklilik çizgisine getirdi. Yoga yaparak ölümden sonra bir kişiye ne olduğunu anlayabildim. Bundan sonra, ruhun ölümsüzlüğü sorusu ortaya çıktı. ”

Böylece ölüm, Shailendra’yı yogaya itti. Askeri hazırlık hizmetinden döndükten sonra, tüm zamanını yaşamın anlamını düşünerek geçiriyordu.  Eğitim kampında tanıştığı arkadaşlarından biri, Yogananda’nın “Bir Yogi’nin Otobiyografisi” adlı kitabını okumasını önerdi.

“O zamanlar yaklaşık 20 yaşındaydım. Dükkana gittim ve kitabı aldım. Hala 16 ruppiye mal olduğunu hatırlıyorum. Bir nefeste okudum. Lahiri Mahasayi’nin, Babaji’nin ve diğerlerinin görüntüleri, bana şahsen tanıyormuşum gibi, bana çok tanıdık geliyordu. Kriya Yoga’nın tanımına geldiğimde, tam olarak ne yapmam gerektiğini anladım. Sonra gurumı aramaya başladım. ”

“Bu süre zarfında pek çok macera ve hayal kırıklığı yaşadım. O kadar çok sahte öğretmenler, bu nedenle birçok teknik, basit sahte Sadhular ve sannyasiler olarak “Kriya Yoga,” adını taşıyanlar… 25 yaşındayım. O zamanlarda bu üç yılın benim için ne kadar öğretici olacağını biliyor muydum? Şimdi karşılaştırılacak bir çok şeyim var ve gerçeği yalandan ayırt edebiliyorum.”

Sonunda, 1982’de Shailendra, Kriya Yoga kurucusu Babaji’den doğrudan bilgi alan Lahiri Mahasaya’nın torunu, Satyacharan Lahiri ile tanıştı. Öğretildiği teknikler Shailendra’ya şaşırtıcı bir şekilde tanıdık geliyordu, bütün bunları daha önceden biliyormuş gibiydi. Kendi uygulaması çok hızlı ve başarılı bir şekilde hareket ediyordu, ve sadece iki yıl sonra Shailendra kendisi guru oldu ve Satyacharan Lahiri’nin halefisi oldu.

“Bu, 28 Nisan 1984 sabahı oldu. Hayatım tamamen değişti. İnsanlar kendileriyle bana gelmeye başladılar. Ben asla kendi kendini tanıtmaya çalışmadım, kimseye bir guru olduğumu söylemedim. Ama nedense insanlar gelip her türlü soruyu sormaya başladılar. Çeşitli sorulara cevap verebiliyrdum. Ama aynı zamanda büyük bir sorumluluk hissettim: her şeyden önce, birisini adayarak, öğrencinizin tüm eylemlerinden ve hayatında neler olacağından sorumlu olursunuz. ”

1984’te, Shailendra, bireysel bilinçliliğin kozmik mutlak birleşmesinin, samadhi’nin ilk deneyimini yaşadı. Sonra, ona Babaji göründü ve ona özel nefes teknikleri öğretti.

Shailendra şehir dışına taşındı. Öğrencileriyle birlikte, küçük bir ev inşa etti ve basit bir yaşam sürmeye başladı, tüm bunları yaparken pratik yaptı.

‘’Aniden daha bilgilendim, ayrıca, öğrencilerimin çoğunu tek elle kaldırabilecek kadar güçlendim. Ve sonra ilk kez yoga uygulamasının size insanüstü fiziksel güç verdiğini hissettim.

Bir gün öğrencilerinin biri ona bir soru sordu ve aniden Bhagavad Gita hakkında bir yorum yapmaya başladım. Öğrencileri üç hafta boyunca dikte altında onun yorumlarını yazdılar.

“Orada özel, eşsiz bir atmosfer vardı. Gurujinin tüm vücudu ve onun etrafındaki aura altın renkliydi, – diyordu Shailendra Sharma’nın öğrencisi Nahar Babu.

Sonraki yıllarda, üç gün boyunca “Yoga Darshan” üzerine bir yorum hazırladı ve bir gün içinde – “Shiva Sutra” ile ilgili bir yorum çıkardı. Bu gerçek bir ilham kaynağıydı. Üç gün daha  – ve 54 şiir. Tüm bu kitaplar yakında yayınlanmıştı.

“14 ayda beş kitap yazdım. Gita 21 günde yazılmıştır. Yoga Darshan 4 gün boyunca sürdü, Shiva Sutra 1 gün sürdü, “The Traveler” ın 54 şiiri 3 gün ve “Spikes and Roses’i’’ yazdım’’.

Gwalior, Shailendra’nın insanları iyileştirdiğini, ruhlarla buluşup ve herkesin önünde aniden kaybolduğunu söylemeye başladı. Fotoğrafları artık sadece öğrencilerin evlerinde değil, yakınlardaki Hanuman tapınaklarında da görülebiliyordu.

“Şimdi neden Gwalior’dan kaçmak zorunda kaldığımı biliyorsunuz! Bu tür popülerlik çok fazla endişe getirir. Herkes evime gelip kapımı çaldı.  Sonuçta, tek odalı basit bir evde yaşıyordum. Kapının önüne birkaç insanı koymaya karar verdim, böylece bir şekilde bu insan akışını kontrol ettiler.  Ama sessizce dışarı çıkamıyordum, kalabalıklar etrafımda toplanmaya başlıyordu.

Çocukluğumdan, birkaç kitap yazıp saray gibi görünen bir evde yaşadığımı ve bir Shiva tapınağı inşa edeceğimi çok iyi biliyordum. Birçok kişi beni deli olarak kabul ettiler.  Ne de olsa işim yoktu ve insanlar bana gülüyorlardı: “Parası yok. Ama kendini bir kral hayal ediyor! ”

1993 yılında, Bharatpur Maharaja hanedanının soyundan, Govardhan’da smashan ve saray inşa etmişti, Hindistan Arkeoloji Bölümü’nün katılımıyla, bu mülkü bir vasi olarak atayarak Shailendra’ya aktardılar.

“Gerçek bir mucize! İşsiz ve aniden – sarayın efendisi oldu!

Bu sadece benim guru ve Govardhana’nın Maharajının lütfuyla mümkün oldu. Bütün bu olayların Shiva ve Babaji tarafından yönetildiğine eminim. ”

Shiva, yukarıda da belirtildiği gibi, her zaman Shailendra hayatında önemli bir rol oynamıştır: çünkü onun aile tanrısıydı.

1998 yılında ise, Shailendra, doğal Shiva-lingam’ı buldu. Onu smashan’da Bharatpur hanedanının Mihrace Jaswant Singh kremasyon yerinde kurdu ve Shiva ibadetinin günlük törenini yapmaya başladı.

Şimdi Shailendra smashan’da yaşıyor, yoga pratiğini yapıyor ve dünyanın her yerinden öğrencilerine zaman ayırarak ve onlarla felsefi konuşmalar yürütür.

“Evim, Gerçeğin arayışında olanlara ve bana saf bir kalple gelenlere açıktır” diyor.

 

Guruji stoping pulse

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s