AYMAN İLE HİNDİSTAN YOGA TURU

31345520_2152521444774920_921211983242461184_n

Yine bir ‘Hindistan Yoga Turuna’ sizleri davet ediyoruz! Hindistan’ın farklı yüzünü görmek isteyen yoga uygulayıcılarını ve macera severleri davet ediyoruz!

29 EKİM – 11 KASIM 2018

BU SEFERKİ ROTAMIZ ÇOK FARKLI : İSTANBUL – MUMBAI – AURANGABAD – GOA – GOKARNA – HOSPET / HAMPI – BADAMİ – GOA – MUMBAY – İSTANBUL

 

PROGRAM :

GÜN 1 : 29 Ekim  Atatürk Havalimanından kalkış – İstanbul – Mumbai

GÜN 2: 30 Ekim – İSTANBUL – MUMBAI Havalimanına varış. Delhi havalimanından şirket tarafından rehberimizin karşılaması, otele gidiş ve yerleşme.

Mumbai eski ismi Bombay – Hindistan’ın finans başkenti – dünyanın en büyük ve en renkli megakentlerinden biridir. Şehrin adı Hindu tanrıçası Mumba Devi’nin adından geliyor. Marathi dilinde, bu kelime “anne” anlamına gelir. Daha önce Mumbai Bombay olarak adlandırıldı ve sadece 1995 yılında Mumbai adını aldı. Mumbai, Arap Denizi kıyısında yer alan Hindistan’ın en batısında, çok uluslu ve büyük şehridir. Kentte Hintçe konuşulur, ancak resmi dil Marathi’dir. Ayrıca İngilizce dili de popülerdir. İngilizler burayı büyük bir ticaret merkezi ve askeri limanı yaptı. Mumbai sokakları farklı kültürlere sahip insanlarla dolu. Duyulmamış bir bolluğun, korkunç bir yoksullukla birlikte var olduğu bir zıtlıklar kentidir. Mumbai aynı zamanda Maharashtra eyaletinin başkentidir.

30 Ekim. Sabah hatha yoga pratiği. Kahvaltıdan sonra şehir gezisi. Mumbai Hindistan’ın en modern şehri: burada en iyi restoranlar, oteller, gece kulüpleri var. Ülkenin iş hayatının kalbi ve tasarım başkenti. Hindistan’ın milyonerlerinin ve bütün gecekondu mahallelerinin evi burası. Mumbai en çok zıtlık kentinin tanımına uymaktadır. “Hindistan Geçidi” (Gateway of India) anıtı şehrin sahilinde yer almaktadır. Bazalt kemeri şeklinde inşa edilmiş ve 1924’ün başında açılmıştır. Mumbai’nin asma bahçeleri tüm dünyada bilinir ve aslında yamaçta yer alan teraslardır. Burası güzelliği ile dikkat çekiyor – hayvanlar şeklinde ağaçlar, düzenli geometrik şeklinde düzgünce kesilmiş çimler, burada doğal bir habitatta olduğu gibi hisseden kelebekler ve kuşlar. Akşam Marina Drive sahiline gideceğiz. Yerliler ona Kraliçe’nin kolyesi diyorlar uzun bir zincirden alışılmadık bir görünüm için ve Malabar tepelerinden akşamları  ışıkları parlıyor. Burada, arap denizi üzerinde gün batımının muhteşem güzelliğini görebilirsiniz. Dönüş yolunda Dhobi Ghat’ı ziyaret edeceğiz. Dhobi Ghat Hindistan’nın en büyük çamaşırhanesi.

Mumbai’ye 10 km mesafede olan Elephant adasını ziyaret edeceğiz. Kayalarda oyulmuş mağaralar, güçlü tanrı-destroyeri Shiva’ya adanmış tek bir sakral tapınak kompleksi oluştururlar. Büyük olasılıkla V – VIII. Yüzyıllarda Elephanta mağaraları kayalarda oyularak adaya yerleşmiş keşişler tarafından yapılmıştır. Birçok yerliler mağaraların beş Pandava kardeşlerin (Üniü Hindu destanı “Mahabharata” nın kahramanları) yarattığına inanıyorlar. Burada ana manzara üç başlı Shiva’nın beş metrelik devasa büstü. Elephanta mağaraları dünya çapında bilinmektedir ve 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Galler Prensi Müzesi’nde çeşitli sanat objelerinin paha biçilmez bir koleksiyonunu görebilirsiniz: heykeller, resimler, minyatür gravürler. Otel’de geceleme.

GÜN 3: 31 Ekim. MUMBAI – AURANGABAD (Trenle – 06: 00/13: 30 )

Kahvaltıdan sonra Aurangabad treniniz için tren istasyonuna transfer. Aurangabad şehrinde otele gidiş ve yerleşme. Biraz dinlendikten sonra, Ellora mağaralarına gezimiz başlar (30 km – 45 dakika tek yön) (Pazartesi günleri kapalı). Ellora mağaraları mağara-tapınak mimarisinin bir örneğidir. Bu yapılar üç antik dinin – Hinduizm, Budizm ve Jainizm’in özelliklerini içerir. Ellora’nın en göze çarpan cazibesi, el değmemiş bir kayadan oyulmuş Kailash tapınağı. Otele dönüş ve otelde geceleme.

GÜN 4: 01 Kasım. AURANGABAD

Sabah hatha yoga pratiği, sonra kahvaltı. Kahvaltıdan sonra Ajanta’ya Gezi (90km – 2 saat tek yön). Ajanta Mağaraları’na gezi (Salı günleri kapalı). Aurangabad’a 100 km uzaklıkta, sahilde, büyük bir at şeklinde, Sahiadri tepelerinin iç kıvrımında yer alan, M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan 30 adet Ajanta mağarası var. Mağaralar 1819 yılında bir grup İngiliz subay tarafından keşfedilmiştir. Sadece bir çekiç ve keski kullanarak taştan heykeller oluşturmak ve kesmek yaklaşık 600 yıl sürmüş. Ajanta Budist manastır emirleri “chaitias” ve “viharas” için bir sığınak olmuş. Mağaralar, Buddha’nın hayatından zarif heykeller ve freskler içerir. Daha sonra Aurangabad’daki en ünlü binayı ziyaret edeceğiz ve Aurangazeb’in döneminin zamanının en güzel yapısı – ‘Bibi Ka Maqbara’, 1678 yılında Aurangazeb tarafından eşinin anısına dikilmiş. Akşam otele dönüş ve geceleme.

GÜN 5: 02 Kasım. AURANGABAD – MUMBAY (Trenle) / MUMBAI – GOA (Uçak ile)

Sabah hatha yoga pratiği, sonra kahvaltı. Mumbai treniniz için tren istasyonuna transfer. Mumbai’den Goa’ya uçuş için havaalanında transfer. Goa’ya varış ve otelde geceleme.

GÜN 6: 03 Kasım. GOA

Sabah hatha yoga pratiği ardından kahvaltı. Goa sahilinde relax. Plaj, güneş, deniz.

Gün 7: 04 Kasım. GOA

Sabah hatha yoga pratiği ardından kahvaltı. Goa sahilinde relax. Plaj, güneş, deniz.

Gün 8: 05 Kasım. GOA

Sabah hatha yoga pratiği ardından kahvaltı. Goa sahilinde relax. Plaj, güneş, deniz.

GÜN 9: 06 Kasım. GOA – MURDESHWAR – GOKARNA

Goa’dan Karnataka’ya gitmemiz için yol yakın değil, bu yüzden  sabah erkenden Murdashvar’a kalkıp gideceğiz. Bu şehir, antik çağlardan günümüze kadar, Shiva tanrısı ibadeti için önemli olan bir yerdir. Efsaneye göre mucizevi Shiva-lingam’ın beş parçasından biri Murdeswar’da bulunuyor. Burada ilk önce dünyanın en yüksek (37,5 metre) 2008 yılında dikilmiş Shiva heykeline gideceğiz. Heykelin içinde Shiva Lingam’ın hikayesini hintlilerin duygusal olarak anlatan bir balmumu figürleri müzesi var. Müzeyi gezdikten sonra Murdeswar şehrinin güzel bir manzarasının olduğu yükseklikten 16. yüzyılın ‘’Gopuram’’kulesine tırmanacağız (“Go” – “inek”, “puram” – “köy” anlamına gelir). Önceleri, bu tür kuleler tapınaklara giriş kapıları olarak inşa edilmişti ve bu Gopuram bizi meşhur Altın Shiva Tapınağı’na götürecek. Murdeshwar’dan sonra, her yıl buraya akın eden milyonlarca hacı, kutsal küçük bir köy olan Gokarna’ya gideriz. Efsaneye göre, Shiva Tanrısı burada  “kendini dünyaya gösterdi”. Gokarna gerçekten özel bir yerdir ve maneviyattan uzak insanlar bile onun ışık enerjisini hissederler ve bunun bir “güç yeri” olduğunu kabul ederler. Burada kutsal bir göl göreceğiz, birkaç tapınağa gideceğiz, ünlü Ganesha Tapınağı (Ganeha Shiva’nın oğlu), geleneksel Hindu puja’larını (dini ritüeller) daha yakından tanışacağız.

Om Beach, göz kamaştırıcı beyaz kumlara sahiptir ve adı “OM” şeklini hatırlattığı için bu şekilde isimlendirilmiştir. Burası gelişmiş bir turizm altyapısına sahip değildir ve sakin bir tatil için oldukça sevgililere hitap eder. Otele gidiş ve geceleme.

GÜN 10: 07 Kasım. GOKARNA – HOSPET / HAMPI

Sabah hatha yoga pratiği ardından kahvaltı. Otelden Hospet’e transfer. Tungabhadra Nehri üzerinde bulunan Hospet, Dünyaca ünlü Hampi’ye 12 km uzaklıkta. Hampi, bu yer kimseyi kayıtsız bırakmaz, şehir sıra dışı taş manzaralarıyla dikkat çekiyor, eski bir imparatorluğun başkentinin görkemli kalıntıları ve bu yerlerde hüküm süren güçlü enerji. Öğleden sonra, Vijayanagra krallığının kalıntıları ile ilk genel görünümü göreceğiz.

GÜN 11: 08 Kasım. HAMPİ

Sabah hatha yoga pratiği ardından kahvaltı. Sonra, Hampi şehrinde gezi. Hampi, Vijayanagar’ın en parlak ve en büyük imparatorluğunun başkentidir. Yarım milyondan fazla insanın nüfusuyla, gücü altında neredeyse Güney Hindistan’ın tamamı vardı. Eski gücün kalıntıları şimdi 26 kilometre kareye yayıldı. Büyük hanedanlığın başlangıcı 1336’da idi. Ve 1565 ünlü Vijayanagar İmparatorluğu’nun çöküşünün yılı olarak kabul edilir. Hampi kutsal bir yer, ve hatta tepelerin isimleri “Ramayana” destanından bölümlerle ilişkilidir. Sita’nın kaçırılması hakkında Rama’nın sadık yardımcısı Hanuman hakkında ve mucizevi kurtuluş hakkında size anlatacağız. Başkent Tungabhadra Nehri’nin sağ kıyısında uzanır. Tung ve Bhadra’nın iki kolu, Vishnu tarafından öldürülen sudan akan şeytanın iki dişidir. Daha ilginç şeyler hakkında büyüleyici Hampi turumuzda öğreneceksiniz. Tepedeki gerçekçi olmayan muhteşem bir şafak ve şaşırtıcı derecede güzel bir gün batımı ile karşılaşacağız. Marslı tablolar. Hampi’nin binlerce ışıklanan akşam panoramısı. Hepsini göreceksiniz ve hayran olmaktan yorulmayacaksınız!

Hampi’nin eşsiz tapınaklarını ve görkemli saraylarını, kalelerini ve eğlence tesislerini ziyaret edeceğiz.

Virupaksha Tapınağı aktif bir tapınaktır 7. yüzyıldan kalma sürekli bir tarihe sahiptir. Küçük tapınak büyük bir komplekse dönüştü. İçinde, yüzyıllar önce olduğu gibi, iki büyük bayram kutlanıyor: Virupaksha (Shiva) ve Pampanın nışanı ve düğünü. Hazaram tapınağı Rama’ya adanmıştır ve burada tüm “Ramayana” destanından duvar kısmalarının şeklinde oyulmuştur. Dış frizler üzerinde, o zamanın hayatından gelen hayat resimleri gelir: biniciler ile filler, prancing atları, esnek dansçılar, güreşçiler ve askerler, düğün alayı ve kraliyet aileleri alayı. Vittala (Vitthala) tapınağı en muhteşem Hampi tapınağıdır. Efsaneye göre, tanrı Vishnu’nun bile onun içinde yaşamak için çok yüce olduğunu söylemiş. 1513’ten tam 50 yıl kuruldu. Telkari oyma ve sofistike, çok zarif heykeller ve Vishnu’nun on avatarları. 56 müzik kolonu benzersizdir, her biri muazzam bir müzik enstrümanıdır ve dokunulduğunda benzersiz müzikal sesler yayınlar (mimarileri çok karmaşıktır). Büyük imparatorluk döneminde melodileri 1,5 km uzaklığa kadar duyuluyormuş. Kompleksin alanında da bir düğün köşkünü göreceksiniz. Vijayanagar Çarşıları. Her tapınak kompleksinin kendi çarşıları vardı, en büyüğü – 1.6 km! Bütün sokaklar, incilerin ve mücevherlerin, atların ve fillerdeki ticaretin nasıl yürüdüğünü, baharat ve sandal kokusunu hayal etmek kolay. Bu çarşıları ziyaret eden tüccarlar ve gezginler, bu pazarlarda nelerin alınamayacak olduğunu dünya üzerinde yazdılar. Bir taş araba – minyatür bir tapınak – bir Hampi sembolünü göreceksiniz. Lakshmi-Narasimha Anıtı ve Çar’ın Fili. Lotus-Mahal – kraliçenin yazlık sarayında, o zamanlarda zaten klima sistemi tasarlanmıştı. Ganesha Tapınağı ve diğer şaşırtıcı ve etkileyici mimari eserler. Bu eşsiz araziler üzerinde çok sayıda uluslararası çalışma yapılmış olup, son proje 20 yıldan uzun süredir devam etmiş. Ama yine de burada okunmamış edebi kaynaklar ve burada bulunan çözülmemiş kayıtlar var (yaklaşık 500). Hampi daha fazla sır saklıyor.

GÜN 12: 09 Kasım. HOSPET / HAMPI – BADAMI

Sabah hatha yoga pratiği ardından kahvaltı. Kahvaltıdan sonra Badami’ye transfer. Yolda Pattadakala ve Aihola tapınaklarını ziyareti. Badami – Hampi’den 9 asır önce var olan Chalukya imparatorluğunun başkenti. Badami, dört mağara veya daha ziyade mağara tapınakları ile ünlüdür. Mağara tapınakları 4.-12. Yüzyıla kadar uzanır, ancak mükemmel bir şekilde korunmuştur. Her mağara tapınağına girebilir ve antik heykeltraşların yeteneklerini değerlendirebilirsiniz. Her kaya tapınağı sadece bir mağara değil, mimarinin ve antik taş oymacılığının gerçekten güzel bir örneğidir. Tanrıların antik oyulmuş imgelerini, Hinduizm ve Jainizm efsanelerinden sahneleri, mağaraların duvarları üzerinde sonsuz bir biçimde düşünmek arzusu vardır. Badami mağarasını ve kaya tapınaklarını ziyaret edeceğiz.

GÜN 13: 10 Kasım. BADAMİ – GOA – MUMBAI 

GÜN 14: 11 Kasım. MUMBAI – İSTANBUL uçuşu.

 

TUR FİYATI: 1550$

ÜCRETE DAHİL :

 • HATHA YOGA Tüm gezi boyunca hergün yoga uygulaması
 • OTELLER Konaklama iki kişilik oda’da, kahvaltı
 • SEYAHAT Hindistan’da tüm otobüs transferleri, AURANGABAD – MUMBAI (Trenle) / MUMBAI – GOA, GOA – MUMBAI (Uçak biletleri) iç hatlar
 • TÜM VERGİLER
 • REHBER HİZMETLERİ Tüm seyahatımız boyunca rusça konuşan rehberimiz. (Türkçe çeviri benim tarafımdan yapılacaktır)
 • TRANSPORT Havalimanından otele transfer, tüm seyahat boyunca klimalı otobüs, programın gezilerinde. 5 kişi toplandığında (8 kişilik) AC Tempo seyahat, 10 + kişi toplandığında (12 kişilik) AC Tempo seyahat
 • TÜM MÜZE GİRİŞLERİ

 

EK ÜCRET : (Tur fiyatına dahil olamayan)

Kişiler harcamalar ve giderler – bahşişler, çamaşırhane, içecekler, öğle ve akşam yemekleri, telefon görüşmeleri, giysiler vs. Tüm seyahatımız boyunca yemek masrafları yaklaşık 100-200$ civarındadır (kişisel tercihlerinize göre değişir)

İstanbul – Mumbai, Mumbai – İstanbul uçak bileti

Vize 103 $

 

Ön ödeme 500 $ 30 Haziran’a kadar yapılması gerekiyor, Hindistan’da tüm otele rezervasyonları için, iç hatlar uçak biletleri ve tren biletlerinin alımı. Kalan tur ücreti Eylül ayında ödenmesi gerekir.

UÇUŞ BİLETİNİ HAZİRAN AYINDA ALIYORUZ!

 

Yanınıza alınması gerekenler :

1. Yoga matı

2. Yoga kiyafeti

Diğer alınacak listeyi burdan okuyabilirsiniz :

https://aymansozakbayeva.wordpress.com/2014/11/22/hindistana-gidiyorum-yanima-ne-almaliyim/

 

Her zaman seyahat edeceğimiz için Hindistan’da farklı durumlarla karşılaşabiliriz. Programda ufak değişiklikler olabilir.

 

Kayıt için : 0544 710 18 88 telefon numarasından ulaşabilirsiniz

e-mail: ayman888@mail.ru

 

Vize işlemleri :

Tüm tur katılımcıları vizesini kendisi bağımsız olarak alacaktır.

Rusya ve Ukraina vatandaşları online vize başvurusunda bulunabilirler.

 

! Ön ödeme yapanların, paranın geri iadesi yoktor! Bilginize!

 

UÇAK BİLETİ

İKİ SEÇENEK VAR, DİREK UÇUŞ VE AKTARMALI.

DİREK UÇUŞ 3494 TL, AKTARMALI UÇUŞ 2314 TL. (şuan ki gözüken fiyat)

İKİ UÇUŞUNDA MUMBAİ’YE GELİŞ SAATİ HEMEH HEMEN AYNI VE DÖNÜŞ MUMBAİ’DEN İSTANBUL’A DA UÇUŞ SAATLERİ 05:25.

 

TOPLAM:

 • TUR 1550 $
 • VİZE 103 $
 • UÇAK BİLETİ (İstanbul – Mumbai, Mumbai – İstanbul)
 • YEMEKLER 100-200 $ (kişisel tercihlerinize göre değişir)
 • KİŞİSEL HARCAMALAR – İSTEDİĞİNİZ KADAR ALABİLİRSİNİZ

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s