Mahabharata

mahabharata

Mahabharata ( महाभारतम्, mahābhāratam, Bharata kralı adını alan “Bharata’nın torunlarının büyük hikayesi”) eski vedik destanı. 100.000 çift şiirden oluşan Mahabharata’nın yazarı efsanevi şair Vyasa’dır. Vedik yazılarda ‘’Mahabharata’nın’’ bir bölümü olan ‘’Bhagavat Gita’’ özel bir yer alır.

Mahabharata “büyük savaşın efsanesidir”
Tüm dünyanın yararına
Doğruluk ve günah hakkında
Antik çağ ve sonsuzluk hakkında
Hakikat ve gerçek olmayan hakkında
Bencillik ve özverilik hakkında
Tanrı’nın gücü ve sevgisi
Yeniden doğuştan kurtuluş yolu,
Hayatın özü
Onun içinde Lord Krişna’nın ihtişamı ve “Tanrı’nın Şarkısı” nın (Bhagavad Gita) büyüklüğü!
“Mahabharata”!

Bu destanda Kurukşetra alanında geçen Pandava’lar ve Kaurava’lılarıın savaşını anlatılıyor. Pandava’lar ve Kaurava’lılar, onlar aynı Kuru hanedanına aittir, ancak aralarındaki rekabet sınır tanımaz. Pandava’lar parlak, kibar, kutsal prensibi temsil ederler, Kaurava’lar ise yarışın, kötülüğün ve kıskançlığın odak noktasıdırlar. Aynı hanedanın iki kolu arasındaki rekabet, iktidar, zenginlik, ülkenin başkenti Hastinapur’a sahip olmak içindir. Pandava’nın en büyüğü Yudhişhir ülkenin kralı oluyor, fakat Kaurava’ların nefreti ve kötülüğü, tüm sınırların ötesine geçer, aşağılık ve kurnaz bir plan icat ederler.

Pandu’nun beş oğlu vardır (Pandava); kör Dhritaraştra’nın 100 oğlu (Kaurava) vardır.

Her şey, Kaurava’ların en büyüğü olan Duryodhana’ya, Pandava ailesinin Yudhişthira’nın kemik oyunu esnasında krallığını kaybettikten sonra başlar. Tabii ki bu sonsuza kadar değildi, on üç yıl sonra krallığı iade edilmesi gerekirdi. Tabii ki, kurnaz Kaurava’lılar bu koşulu yerine getirmediler. Böylece savaş başlar, Kurukşetra alanında 18 günlük savaş başlar. Korkunç bir fiyatla, savaşta bütün arkadaşlarını ve akrabalarını kaybederek Pandava’lılar galip gelirler.  İşte bu felaketten sonra, “Demir Çağı” olan Kali Yuga başlıyor.

Krallığın savaşında, belirleyici rol, Krişna’nın kendisi, evrenin koruyucusu olan Vishnu’nun avatarı (dünyevi enkarnasyon) tarafından oynanmıştır. Krişna iki tarafa da, ordusunu ya da silahsız olarak kendisini seçmeyi teklif eder. Açgözlü Kaurava’lılar orduyu seçerler. Krişna, Pandava’ların, büyük savaşçısı Arjuna’nın iki tekerlekli at arabasının bir sürücüsü olur ve ona birçok askeri hileyi anlatır. Ve en önemlisi, Arjuna düşmanlarının saflarında arkadaşlarını ve akrabalarını görüp savaştan vazgeçmek istediğinde, kendisini savaşma ihtiyacına emin bir şekilde ikna eden Krishna’ydı.

Kötü adamlar ve kahramanlar arasındaki belirgin ayrıma rağmen, Mahabharata hiç siyah ve beyaz değildir. Hain Kaurava’lar bile cesur savaşçılar olarak tasvir edilir ve asil Pandava’lar dürüst olmayan hileler yardımı ile savaşı kazanırlar ve hayatlarının geri kalanı için vicdan azabı çekiyorlar.

Kuru Hanedanı

Map_of_Vedic_Indias

Draupadi

73c822b00e3331aa8262add844167455

Kurukşetra alanında savaş

Mahabharata-1

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s